II - IV, Galeria "Rynek 26"
WYSTAWA ZDJĘĆ IRENY KWIATKOWSKIEJ

Wystawa została przygotowana przez Teatr Syrena z okazji setnej rocznicy urodzin aktorki.
Na ekspozycję składają się zdjęcia ze spektakli w Teatrze Syrena (z którym Irena Kwiatkowska związana była w latach 1952-1972 i powróciła na jego deski w 1992 r.) oraz fotografie ukazujące pozakulisowe życie aktorki. Zdjęcia te obrazują wszechstronność jej talentu. Aktorka równie świetnie, co w rolach komediowych, kabaretowych i charakterystycznych, czuła się w repertuarze dramatycznym. Fotografie - jak zauważa dyrektor Teatru Syrena, Wojciech Malajkat - pokazują, że artystka potrafiła być niezwykle przekonująca, zarówno grając gospodynię domową, jak i szlachetnie urodzoną damę.
Na wystawę składa się 37 czarno - białych fotografii, podzielonych na cztery sekcje:
- Na scenie
- Irena Kwiatkowska i mężczyźni
- Portret
- Benefis


Irena Kwiatkowska (1912-2011)
wybitna aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w 1935 r. i w tym samym roku zadebiutowała na scenie. Przed wybuchem wojny występowała na scenach Warszawy, Poznania i Katowic. W 1946 r. rozpoczęła w Krakowie występy w kabarecie "Siedem kotów", gdzie teksty dla aktorki pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. To właśnie tutaj Kwiatkowska po raz pierwszy wystąpiła jako Hermenegilda Kociubińska, zaśpiewała Sierotkę, powiedziała monolog Żona Wacia. Od 1948 r. grała w teatrach warszawskich: Klasycznym, Współczesnym, Komedii, Ludowym (późniejsza nazwa: Nowy). Od 1952 do 1972 roku (z przerwą w latach 1958-1960) występowała w Teatrze Syrena, do którego powróciła w 1992 r. Była gwiazdą kabaretów: Szpak (1954-1961), Dudek (1965-1975) i telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, pióra Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Wielką popularność przyniosły jej role w serialach Jerzego Gruzy: "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", gdzie stworzyła postać Kobiety pracującej. Do historii polskiego kina przeszła scena z jej udziałem z filmu "Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy", gdzie Kwiatkowska wykonuje piosenkę "Roztańczone nogi". Od 1946 roku współpracowała z Polskim Radiem. Występowała, m.in. w Teatrzyku Eterek Jeremiego Przybory, grała postać Ciotki w skeczach pióra Marii Czubaszek. Zagrała również wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 3 marca 2011 r. w Domu Aktora w Skolimowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

1 III-12 IV, Galeria „Na Piętrze”
WYSTAWA LALEK, MASEK I ELEMENTÓW SCENOGRAFICZNYCH ZE ZBIORÓW
WROCŁAWSKIEGO TEATRU LALEK

Na wystawie zaprezentowane zostaną lalki z następujących spektakli Wrocławskiego Teatru Lalek: Baśno o pięknej Parysadzie (reżyseria: Beata Pejcz, scenografia: Eva Farkašová – Zalešáková), Rudy Dżil i jego pies(reżyseria i scenografia: Aleksander Maksymiak), Córka Króla Mórz (reżyseria: Beata Pejcz), Jadwiga ze Śląska (reżyseria: Wiesław Hejno), Ali Baba i 40 rozbójników (reżyseria: Wiesław Hejno, scenografia: Jadwiga Mydlarska – Kowal), Dzikie łabędzie (reżyseria: Wiesław Hejno, scenografia: Jadwiga Mydlarska – Kowal).
fot. Filip Lupa

 
Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash