11 marca, godz. 10.00 – Aula

Juliusz Słowacki
BALLADYNA

Teatr Lalki i Aktora - Wałbrzych

Opracowanie tekstu i reżyseria: Mariola Ordak - Świątkiewicz
Scenografia: Jan Polívka
Muzyka: Marcin Mirowski
Projekcje: Wojciech Świątkiewicz
Występują: Anna Jezierska, Sylwia Nowak, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik


Wałbrzyski spektakl porusza problem nasilających się różnych zjawisk przemocy oraz zaburzonych relacji z otoczeniem. Reżyserka skupia się na tragedii jednostki uwikłanej w zbrodnię, ukazując wnikliwie studium jej psychiki. Dramatyczne starcie racji moralnych i wielkich namiętności, przedewszystkim żądzy dominacji i władzy, powoduje konflikt osobowości głównej bohaterki. Poruszając się po drodze pragnień, Balladyna zapomina o rozsądku. Udowadnia, jak niewiele trzeba, by stanąć w kolizji z prawem i samym sobą. Wystarczy mała iskra, chwilowe rozbudzenie fantazji, by zapłonęło ognisko zła. Jedna zbrodnia pociąga za sobą następne. Zabójstwo siostry staje się początkiem krwawej drogi Balladyny ku władzy, co w konsekwencji doprowadza bohaterkę do obłędu. Skazaną na niebyt w zakładzie psychiatrycznym nieustannie nękają zdarzenia z przeszłości.
Pomimo świadomości nieuniknionej kary, zdolna jest powtórzyć zbrodnię po raz kolejny. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w wałbrzyskiej inscenizacji.

Recenzje:
(...) zaglądamy do umysłu tytułowej bohaterki Słowackiego. Niczym w dobrym kryminale, rozpracowujemy powoli profil morderczyni, krok po kroku śledząc jej zbrodnie i badając motywy. Wiemy, że jeden czyn pociąga za sobą drugi, a śmierć siostry to dopiero początek drogi. Teraz staramy się także rozgryźć, w którym miejscu Balladyna straciła moralność i osobowość. A może nigdy ich nie miała? Wraz z nią siedzimy w zakładzie psychiatrycznym - to tu ma czas, by zastanowić się nad tym, co zrobiła. Spektakl, mimo iż lalkowy, wyjątkowo przeznaczony jest dla starszych widzów. Profesjonalne i wspaniale przygotowane projekcje filmowe Wojciecha Świątkiewicza, pokazują to, czego na scenie raczej nie powinniśmy oglądać, obnażając jeszcze bardziej paskudny charakter Balladyny. Retrospekcje i wizualizacje pogłębiają wrażenie snu na jawie i nierealność sytuacji, w jakiej zastajemy bohaterkę, graną przez Annę Golonkę. Na scenie rozterkami miotana jest także Goplana, po mistrzowsku prowadzona przez Bożenę Oleszkiewicz.
Dominika Krawczyk, www.walbrzyszek.com


 

12 marca, godz. 9.30 i 11.30 – Aula

Lewis Carroll
ALICJA W KRAINIE CZARÓW

Teatr Lalki i Aktora - Wałbrzych

Przekład: Antoni Marianowicz
Adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak–Świątkiewicz
Scenografia: Jan Polívka
Muzyka: Marcin Mirowski
Animacje: Wojciech Świątkiewicz
Kostiumy:Anna Chadaj
Obsada: Anna Jezierska, Sylwia Nowak, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik


Alicja w Krainie Czarów to jedna z najbardziej znanych powieści, fascynujących kolejne pokolenia niezwykłą atmosferą i przedziwnymi perypetiami tytułowej bohaterki. Alicja udaje się w podróż do świata snu – pełnego absurdów i paradoksów. Spotyka Białego Królika, który niesłychanie się gdzieś spieszy, ale co chwilę zasypia. Zaintrygowana jego zachowaniem, podąża za nim w głąb króliczej nory i dociera do zaczarowanej krainy, gdzie dzieją się niesamowite rzeczy i gdzie można spotkać zdumiewające postaci, m.in. Kota-Dziwaka, Szaraka, Szalonego Kapelusznika, Króla i Królową Kier. W świecie snów czas płynie inaczej, Alicja rośnie i maleje pod wpływem zaczarowanego płynu i ciasteczka, odwiedza różne miejsca, niejednokrotnie musi zmierzyć się z absurdalnymi i przewrotnymi pomysłami napotkanych postaci.

Wałbrzyska inscenizacja łączy w sobie wszystko, co w teatrze najlepsze: nastrój, tajemnicę, magię, grozę. Fascynuje stroną plastyczną, feerią świateł i barwnych kostiumów, animacjami filmowymi i muzyką, uwodzi humorem. Dzieci i dorośli z pewnością odnajdą w niej własne marzenia.

Reżyserka o spektaklu:
Chcielibyśmy, aby wałbrzyski spektakl tak jak książka zawarł w sobie dwie historie: dla dzieci i dla dorosłych. Dla najmłodszych będzie to fantastyczna podróż w magiczny świat pełen zdumiewających bohaterów, zabawnych wierszyków i zaskakujących zwrotów akcji. Dla dorosłych to możliwość odnalezienia własnych dziecięcych marzeń. Sen to skarbnica możliwości. We śnie możemy łączyć ludzi którzy nigdy by się nie spotkali czy fragmenty rzeczywistości które nigdy nie mogłyby ze sobą sąsiadować na jawie. Tylko we śnie wszyscy możemy być dziećmi... W teatrze również.
MW, „Alicja przyjeżdża do Wałbrzycha”,Nowe Wiadomości Wałbrzyskie online


13 marca, godz. 11.00 – Aula

Planet L.U.C
KOSMOSTUMOSTÓW

 

Najnowsze multimedialne widowisko wielokrotnie nagradzanego artysty, który od kilku lat poprzez niezwykle ambitne projekty i współpracę z najlepszymi muzykami, grafikami i studiami postprodukcyjnymi wyznacza nowe standardy na polskim rynku muzycznym.

Kosmostumostów to autobiograficzna przypowieść artysty, która składa się z sześciu powiązanych ze sobą elementów. Pierwszym z nich jest liryczna przypowieść, drugim album muzyczny, trzecim animacje, czyli teledyski do projektu, czwartym murale, piątym komiks, szósty element to show i spektakl teatralny.
Trasa koncertowa do projektu PLANET L.U.C - Kosmostumostów została opatrzona hasłem- Fruń z pasją. To bowiem jest główne przesłanie konceptualnego dzieła L.U.C, które bierze sobie za cel promowanie wiary we własne marzenia i zachęcanie do poszukiwania skarbu, który każdy z nas nosi w sobie w postaci powołania, ukrytego talentu oraz pasji. Przypowieść ma pomóc ludziom uwierzyć we własne predyspozycje i motywować do samorealizacji zawodowej i życiowej.

Łukasz L.U.C Rostkowski - kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer, magister prawa, reżyser wideoklipów i koncertów. Jest autorem i wyznawcą wielu koncepcji m.in. 4 Galaktyk Sztuki, która zakłada kreowanie przekazu za pomocą spójnie połączonych w całość czterech dziedzin sztuki - muzyki, słowa, filmu i grafiki. Za rozmach, odwagę i konsekwencje w swojej twórczości, a także za eklektyzm oraz niekonwencjonalne pomysły muzyczne, filmowe i tekstowe zdobył wiele nagród i nominacji (m.in. Paszport Polityki, Yach, Mateusze Trójki, Warto, Wrocławska Nagroda Muzyczna, Gwarancje TVP Kultury, Fryderyki). W 2003 roku założył Kanał Audytywny. W 2006 równolegle rozpoczął drogę solową. Nagrał łącznie 10 albumów, w tym 5 konceptualnych. W muzyce celowo przekracza liczne gatunki, tworząc na pograniczu nu jazzu, triphopu, hip-hopu, elektroniki, klasyki i muzyki filmowej. W roku 2010 nagrał album eksperymentalny, stworzony wyłącznie za pomocą modulacji własnego głosu (Pyykycykytypff). Komponował i nagrywał z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami (m.in. U. Dudziak, Z. Namysłowskim, M. Urbaniakiem, L. Możdżerem. W roku 2011 r. happeningiem na wrocławskim Gaju stworzył ruch POSPOLITE RUSZENIE, który miał na celu inicjację dialogu na temat estetyki przestrzeni publicznej i "elewacyjnej wysypki" polskich blokowisk. Zorganizował Dzień Słowa "RYMOLIRYKTANDO" - festiwal promujący wartości języka i dotrzymywania danego słowa. W roku 2011 r. wydał swe największe dzieło - przypowieść KOSMOSTUMOSTÓW, która opowiada jedną historię poprzez komiks, album muzyczny, murale miejskie i koncertospektakle.



















Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash