4 marca, godz. 18.00 – Aula

WARIACJE TISCHNEROWSKIE - KABARET FILOZOFICZNY
Teatr STU - Kraków

W spektaklu wykorzystano fragmenty "Filozofii po góralsku" Józefa Tischnera oraz fragmenty "Wieści ze słuchanicy" Wandy Czubernatowej.

scenariusz i reżyseria: Artur Baron Więcek
muzyka: Trebunie Tutki
występują: Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Andrzej Róg, Marcin Zacharzewski, Beata Schimscheiner,
Karolina Kominek

Na pocontku wsyndy byli górole, a dopiero pote porobili sie Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi "filozofami". "Filozof" - to jest pedziane po grecku. Znacy telo, co "myndrol".


Spektakl na podstawie "Filozofii po góralsku" ks. Józefa Tischnera w reżyserii Artura "Barona" Więcka - autora filmu o księdzu Józefie "Życie w opowieściach" oraz takich hitów jak "Zakochany anioł" i "Anioł w Krakowie". Tischnerowska koncepcja świata i człowieka ukazana w przystępnej, dowcipnej formie góralskich opowieści i góralskiego spojrzenia na życie.

Reżyser o spektaklu:

Tischner nie zostawił gotowego materiału scenicznego. Jako filozof pracował w żywiole prawdy, a scena to żywioł piękna. W jego twórczości nie ma wielu rzeczy, które nadają się do przełożenia na język teatru. Bazą dramaturgiczną stała się dla nas "Historia filozofii po góralsku", bo są tam dialogi, sceny, postacie. Ale w tę bazę wpasowaliśmy jeszcze inne teksty Tischnera, a także wiersze góralskie (np. Wandy Czubernatowej) oraz napisane przeze mnie dialogi.
("Tischner w nieco zmienionej wersji", Gazeta Wyborcza Kraków, 2009)

Ks. Józef Tischner (1931-2000)
najbardziej popularny myśliciel i eseista katolicki w Polsce lat 90. XX wieku. Filozof, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, prezes Instytutu Nauki o Człowieku w Wiedniu. Autor ponad 600 pozycji książkowych i publicystycznych, ("Świat ludzkiej nadziei", "Polski kształt dialogu", "Etyka solidarności, "Polska jest Ojczyzną", "Filozofia dramatu", "Nieszczęsny dar wolności", "Historia filozofii po góralsku", "Spór o istnienie człowieka", "Ksiądz na manowcach"). Jego książki stały bestsellerami, sam zaś autor postrzegany był i jest nadal jako jeden z niewielu autentycznych autorytetów moralnych i intelektualnych. Laureat wielu nagród, PEN Clubu, im. K. Pruszyńskiego, im. S. Kisielewskiego (1993). Kawaler Orderu Orła Białego (1999). Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i WSP Krakowie. Józef Tischner urodził się na Podhalu i nieprzerwanie manifestował swoje związki z mentalnością i duchowością polskich górali. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu w Łopusznej. Od 2001 roku przyznawana jest przez miesięcznik i Wydawnictwo Znak nagroda jego imienia.


 













foto Paweł Nowosławski

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash