24 marca, godz. 19.00 – Aula

Folker Bohnet, Alexander Alexy
OSKAR DLA EMILY
Teatr Scena Prezentacje - Warszawa


przekład: Jacek Kaduczak
reż–yseria: Romuald Szejd
scenografia: Marcin Stajewski
kostiumy: Ewa Zaborowska
obsada: Ewa Wiśniewska, Leszek Teleszyński, Konrad Darocha
bilety: 50 zł, 55 zł

 

"Oskar dla Emily” to komedia ukazująca kilka godzin z życia małżeństwa z 45-letnim stażem. Akcja sztuki rozgrywa się w wieczór ceremonii wręczania Oskarów. Małżonkowie są aktorami, którzy najlepsze dni mają już za sobą, ale, choć kłócą się o wszystko, w jednym się zgadzają: od rzeczywistości wolą odgrywanie ról. I tych z klasyki teatru i kina, i tych, które na bieżąco tworzą, odmawiając przyjęcia do wiadomości istnienia świata realnego. Ten świat jednak puka do nich pod postacią Jeffa, młodego człowieka dostarczającego do domów posiłki….
„Oskar dla Emily” w niezwykle interesujący sposób łączy sceny realistyczne, charakteryzujące się niezwykłą ostrością obserwacji obyczajowej, z melodramatem rodzinnym, a także z cytatami z klasyki dramatu, które doskonale komentują współczesne wydarzenia i nadają im niezwykłego, uniwersalnego znaczenia.

O autorach dramatu „Oskar dla Emily”:
Folker Bohnet zamierzał zostać prawnikiem, ale po trzech latach studiów w Kolonii zmienił zdanie i uciekł do Berlina, gdzie uczył się aktorstwa w studiu wytwórni filmowej UFA. Jeszcze w trakcie nauki zagrał w trzech filmach. Wkrótce potem rozpoczął karierę teatralną, grając w najsłynniejszych teatrach Niemiec i Austrii. W ciągu trzydziestu lat kariery scenicznej zagrał niezliczoną ilość ról klasycznych i współczesnych, a także wystąpił w wielu filmach. Za swoje największe osiągnięcie ekranowe uznaje rolę w „Ludwigu” Luchino Viscontiego. Jego drugą po aktorstwie miłością okazała się reżyseria. Od pewnego czasu jest także autorem tekstów dramatycznych. Wspólnie z Alexandrem Alexym napisał wiele komedii, z których trzy zdobyły wielkie uznanie niemieckojęzycznej publiczności teatralnej. Alexander Aleksy odebrał wprawdzie klasyczne wykształcenie aktorskie i taneczne, ale ponadto ukończył także studia stomatologiczne i romanistyczne. We współpracy z Folkerem Bohnetem napisał m.in. „Soldatenrock und Kreoline“, o fikcyjnym spotkaniu Friedricha Wielkiego z cesarzową Marią Teresą oraz komedie: „Alles Böse zum Geburtstag“,„Liebeslänglich“.
Ich komedia „Oskar dla Emily“, od prapremiery 3 września 2010 w Theater im Rathaus w Essen, wciąż znajduje się w repertuarze.

 






foto Michał Jarosiński










Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash