15 marca, godz. 19.30 – Aula
ZA CHWILĘ. CZTERY SPOSOBY NA ŻYCIE I JEDEN NA ŚMIERĆ
Teatr im. J. Słowackiego - Kraków


Tekst: Peter Asmussen
Przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny
Reżyseria: Iwona Kempa
Obsada: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska, Anna Tomaszewska
bilety: 50 zł, 45 zł

 

Pięć barowych krzeseł, pięć mikrofonów. Na scenę niedbale wkracza pięć kobiet, przy delikatnych dźwiękach pianina. Zaczynają opowiadać historie swojego życia, przemieniając w ten sposób scenę w swoisty pokój zwierzeń.

Ich historie opowiadane są niczym na konkursie, w którym zwycięża ta najsmutniejsza, najbardziej przejmująca. Każda z pań próbuje pokazać, że to właśnie ona miała najgorzej, deprecjonując przeżycia pozostałych i rzucając ironiczne komentarze pod ich adresem. Wszystkie kobiety łączy jednak jedna rzecz – w ich życiu olbrzymie piętno wywarły relacje z mężczyznami. Traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, brak ojca, kłamstwa i brak wsparcia ze strony ukochanego mężczyzny - to właśnie ukształtowało ich ówczesne charaktery.

Spektakl ukazuje gorzką prawdę o kobietach. Jak bardzo przeżywają dramaty, często wyolbrzymione przez nie same, jak bardzo pragną być silne i niezależne, a jednocześnie szukają wsparcia mężczyzny, któremu później podporządkowują całe swoje życie. Iwona Kempa stawia pytanie: czy jest szansa na to, aby odciąć się, uniezależnić i próbować budować szczęście tylko na sobie?

Koncert-opowieść współczesnego mistrza skandynawskich klimatów, najsłynniejszego dramatopisarza duńskiego – Petera Asmussena. Krok po kroku wnikamy w skomplikowane koleje życia bohaterek, których opowieści prowadzą do bulwersującego i niespodziewanego zakończenia.

15 czerwca 2013 roku decyzją powołanej przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego Kapituły pod przewodnictwem prof. Jacka Popiela, Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego za rok 2012 uhonorowani zostali twórcy spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć". Nagroda przyznawana jest corocznie za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było miasto Kraków. W oficjalnym komunikacie wystosowanym przez Kapitułę czytamy, że jury podjęło decyzję "po wnikliwej analizie zgłoszonych nominacji, doceniając znakomite kreacje aktorskie i koncertową zespołową grę.".
(opis Teatru)

 


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash