paznokcieogorki

wystawa

 

 


17 - 31 marca
Wystawa zdjęć - "Epoka namiętności"

Wystawa zdjęć "Epoka namiętności" to dialog z biblijną przypowieścią o Zuzannie i starcach. Malarstwo wszystkich epok odnosiło się do tego wątku. Tutaj biblijna sytuacja została przeniesiona na estetykę współczesnej fotografii.
Fotografie wykonane przez Magdalenę Franczuk to współczesne ujęcie namiętności i pożądania, jakie wzbudza kobieta. Znany motyw ukazany jest w niezwykłych kontekstach, niektóre mogą nieco szokować. Autorka pokazuje, że mimo upływu lat człowiek pozostał taki sam i targają nim te same emocje i namiętności. Zmieniło się jedynie otoczenie, w którym żyjemy, stylizacje, gadżety...
W sesji udział wzięli aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
Wystawa prezentowana jest w Auli Forum (ul. Skalników 6).

 

6 – 31 marca, Rynek
wystawa plenerowa Leszek Mądzik – Plakat. Fotografia

Wystawa składa się z fotografii i plakatów autorstwa Leszka Mądzika. Prezentowana była m.in. na wystawie w łazienkowskiej Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Artystę fascynuje życie i śmierć, przemijanie człowieka i z tego czerpie inspiracje, tworząc swoje prace.

„Teatr, fotografia i plakat żywią się sobą nawzajem - mówi Leszek Mądzik. - Plakat potrzebuje największego skrótu, prostoty i lapidarności. Jest podpisem pod wydarzeniem, które ma anonsować. W kalejdoskopie obrazów ogarniających nas wokół pragnę wyzwolić refleksję, która na dłużej zatrzyma nas przed jego wizualnym zapisem. Plakat i fotografia, w przeciwieństwie do teatru, który rodzi się z czerni, są nasycone kolorem. To 'rozdwojenie jaźni' jest konsekwencją odczuć, które mówią o złożoności odbierania tego, co dostrzegamy i przeżywamy. I choć pierwotnym tworzywem mojej pracy jest teatr, to potrzeba skrótu, szczegółowości i lapidarności, prowadzi mnie w stronę plakatu. Tworzę go w konfrontacji i w zderzeniu tego co minione (malarstwo, gotyk, renesans, barok) z językiem i symboliką nam współczesną. Obecna jest też w plakacie fotografia. Szczegół, detal, fragment, pojawiają się wtedy, gdy pragnę utrwalić piętno czasu."

Leszek Mądzik

 

7 – 31 marca, "Sala Brązowa" - Ośrodek Kultury
Drohobycz Schulza - wystawa zdjęć Leszka Mądzika

Nosi się w sobie obraz miejsca, które nas intryguje, ciekawi, które chciałoby się poznać, być w jego przestrzeni. Jednym z takich jest Drohobycz naznaczony piętnem Brunona Schulza. Czytając jego dzieła czy oglądając rysunki ta potrzeba staje się coraz silniejsza. Kolejna rocznica śmierci twórcy dała mi okazję odwiedzenia małego miasteczka. Drohobycz jeszcze zachował klimat sprzed wojny, stając się bliski temu, jaki był za życia twórcy „Sklepów cynamonowych” czy „Xięgi Bałwochwalczej”. Wędrówką po ulicach, zaułkach czy świątyniach jesiennego Drohobycza pragnąłem utrwalić te miejsca, gdzie swoje piętno i ślad zostawił ten niepozorny nauczyciel rysunku. Jego myślenie, wrażliwość, lęki i obsesje zbliżały mnie do tematów, które podejmował w twórczości. Ich wyrazem jest wystawa fotografii ze świata, który może zetrzeć nieuchronny czas.

Leszek Mądzik

 

7 – 31 marca, Galeria „Na piętrze”
Wystawa lalek i plakatów teatralnych ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Wystawa skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale również do osób dorosłych. Lalki, prezentowane podczas wystawy, są nieodłącznym elementem spektakli wystawianych w teatrze w Wałbrzychu. Plakaty teatralne, które będzie można podziwiać w galerii „Na piętrze” są tworzone w celu promowania spektakli Teatru Lalki i Aktora, a ich głównym zadaniem jest przyciąganie uwagi widzów, ciesząc wspaniałą grafiką i feerią barw.

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu jest najstarszym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. W swoim repertuarze sięga od najwybitniejszych dzieł klasyki literatury po dramaturgię współczesną, a ofertę kieruje do różnorodnej publiczności w każdym wieku. Teatr ma na celu kształtowanie wrażliwości artystycznej widzów, otwarcie na eksperymenty artystyczne oraz oryginalne patrzenie na sztukę dla młodej widowni. Dominantą artystyczną jest swoboda w podejściu do materii teatru, działanie zarówno w obrębie formy, takiej jak: lalki, maski, elementy scenografii, przedmioty, fragmenty ciała, cienie, ale także w żywym planie. Dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru został w 2011 roku Zbigniew Prażmowski.

 

1 - 31 marca, Galeria „Rynek 26”
Fotograficzne wspomnienia XV edycji Festiwalu "Oblicza Teatru"

Na wystawę złożą się zdjęcia dokumentujące wydarzenia XV Polkowickich Dni Teatru. Fotografie skłaniają do wspomnień i refleksji, a być może zainspirują do udziału w tegorocznym polkowickim festiwalu teatralnym.

 

 

 


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash