2 kwietnia, godz. 9.00, 11.00


Teatr Baj Pomorski - Toruń, "Wschód i zachód słonia"

autor: Joanna Klara Teske
adaptacja: Dominika Miękus
inscenizacja: Anna K. Chudek. Dominika Miękus, Mariusz Wójtowicz
reżyseria: Ireneusz Maciejewski
scenografia: Dariusz Panas
muzyka: Bartłomiej Orłowski
teksty piosenek: Joanna Herman
muzykę do przedstawienia nagrał zespół DOCTOR FISHER w składzie:
Bartłomiej Orłowski, Wojciech Rozmarynowski, Kuba Fiszer
oraz chór: Olek Różanek, Asia Orłowska, Sławek Witkowski, Piotrek Klimek

Obsada: Anna K. Chudek, Dominika Miękus, Mariusz Wójtowicz

Główną bohaterką przedstawienia jest Mała Słoniczka, która ma wyjątkowy dar - potrafi latać, gdy jest szczęśliwa, a gdy jest smutna - zapada się w piach pustyni. Obdarzona przez mamę ogromną miłością i najważniejszymi radami wyrusza samodzielnie w świat. Na początku swej wyprawy zaprzyjaźnia się z Małpkiem. Później oboje poznają Paskudnego Wielbłąda, który jest tak nieznośny, że bohaterowie postanawiają go odmienić. Od tej pory rozpoczynają poszukiwania mądrego Hipopotama. W trakcie wędrówki bohaterowie będą musieli zmierzyć się z przeciwnościami losu, niesprzyjającą aurą, własnymi słabościami i zwątpieniem.

Przedstawienie jest subtelną, wzruszającą opowieścią o matczynej miłości, która pomaga otworzyć się na świat, o przyjaźni, wrażliwości oraz poświęceniu. Lalkowe postaci teatralne wyłaniają się, za sprawą trójki aktorów-podróżników, z walizek, skrzyń i kufrów.

RECENZJE
Anna Krzesińska, "Nowości"
Przedstawienie powstało w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, a autorami inscenizacji są grający w nim aktorzy: Anna Katarzyna Chudek, Dominika Miękus i Mariusz Wójtowicz. Na pochwałę zasługuje ich gra aktorska, którą połączyli z animacją lalek, przypominających miękkie, pluszowe zabawki dziecięce. (...) Dużym atutem jest także niezwykła muzyka Bartłomieja Orłowskiego z tekstami Joanny Herman. (…) Ten spektakl bawi humorem rodem z filmów animowanych, których prekursorem był "Shrek". Niektóre sytuacje czy teksty są naiwne i banalne dla dorosłych, a dzieci z pewnością rozbawiają. I odwrotnie - pewne gesty, słowa niezrozumiałe dla dzieci rozbawiają dorosłego widza niemalże do łez. Dla starszych widzów to tylko dobra rozrywka, zaś dzieciom być może pozwoli uporządkować hierarchię tego, co w życiu ważne.

 

1 kwietnia, godz. 9.00, 11.00


Teatr Baj Pomorski – Toruń, "Zagryziakowie"

autor: Andrzej Dołęgowski
opracowanie tekstu, reżyseria, teksty piosenek: Jacek Pietruski
muzyka: Krzysztof Zaremba
Obsada: Grażyna Rutkowska-Kusa, Jacek Pietruski, Dominika Miękus, Krzysztof Grzęda,Krzysztof Zaremba


Andrzej Dołęgowski napisał "Zagryziaków" w latach sześćdziesiątych jako satyrę na klasyczną rodzinę. Mimo to utwór pozostaje nadal aktualny. To historia klasycznej rodziny czteroosobowej i Dziadka. Każda sytuacja, słowo, gest stają się pretekstem do kłótni, konfliktu pokoleń, walki o władzę w domu. Ostrze satyry obnaża stereotypy rodzinnych relacji, brak komunikacji, powierzchowność zachowań. Parodia mechanizmów współczesnego marketingu rozszerza ten obraz na znacznie szerszą grupę ludzi. To przedstawienie jest jak krzywe zwierciadło, pozwala się przejrzeć i pośmiać - również z samego siebie.
Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych.

RECENZJE
Marceli Sulecki, "Gazeta Wyborcza, Toruń"
"Zagryziakowie" to obraz, w którym przeglądamy się jak w lustrze. Spektakl jest krzywym zwierciadłem w dowcipny sposób ukazującym nasze codzienne życie - pełne kłótni, przepychanek i niezrozumienia. Widzom nie pozostaje nic innego, jak śmiać się z samych siebie. Sceny z życia domowników przeplatane są piosenkami. Gagi, musicalowe wstawki i trywialny temat ocierają się o klimat komediowej telenoweli, ale treści spektaklu na pewno nie można przyrównać do telewizyjnej papki. "Zagryziakowie" to dobrze skrojone przedstawienie z porządnie wykonanymi partiami wokalnymi.


29 kwietnia, godz. 10.00, 11.30 - Kino


Zdrojowy Teatr Animacji - Jelenia Góra, "O ósmej na arce"

autor: Ulrich Hub
tłumaczenie: Lila Mrowińska-Lissewska
reżyseria: Bogdan Nauka
scenografia: Urszula Kubicz-Fik
muzyka: Pavel Helebrant
asystent reżysera: Sławomir Mozolewski
konsultacje muzyczne: Artur Nowacki, Bogna von Woedtke, Jacek Szreniawa
słowa piosenek: Tadeusz Siwek
Obsada: Dorota Fluder, Sławomir Mozolewski, Radosław Biniek, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz, Mariusz Czechowicz (gościnnie)

Spektakl został uznany za "jedną z najbardziej inteligentnych, subtelnych i aktualnych propozycji teatralnych dla najmłodszych". To intrygująca historia przyjaźni trzech pingwinów i biblijnego potopu. Ptaki toczą zabawne i poruszające dyskusje o przyjaźni, odwadze, lojalności i odpowiedzialności. Przedstawienie w lekki, przystępny sposób porusza istotne problemy filozoficzne, ukazuje dziecięcą ciekawość świata, a także niebywałą trafność spostrzeżeń. Zaskakujące sytuacje, dobre tempo i mądry dowcip to niezaprzeczalne walory sztuki, a błyskotliwe dialogi docenią nie tylko mali, ale i dorośli widzowie. Warto obejrzeć spektakl choćby po to, by przekonać się, że z dzieckiem można rozmawiać na poważne, dojrzałe tematy.


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash