Sylwetka Patrona
PIOTR FRONCZEWSKI - aktor

Polski aktor teatralny, radiowy i filmowy, piosenkarz, satyryk. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Obecnie jest tam profesorem nauk teatralnych.

Od najmłodszych lat wychowywał się w pobliżu warszawskiego teatru „Syrena”, gdzie jego ojciec był pracownikiem administracyjnym. Debiutował jako 12-latek w filmie Wolne miasto Stanisława Różewicza. Był aktorem teatrów warszawskich: Narodowego (1968-69), Współczesnego (1969-73), Dramatycznego (1973-83), Studio (1984-87), a od 1991 roku do dzisiaj – Ateneum. Spośród szeregu znaczących kreacji dramatycznych szczególnego wyróżnienia wymagają te ze sztuk Gombrowicza.

W swoim dorobku ma blisko dwieście ról w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych (m.in. „Akademia Pana Kleksa”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Konsul”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Awantura o Basię”, „Rodzina zastępcza” czy „Tata, a Marcin powiedział”) oraz ponad sto ról teatralnych (m.in. rola Harpagona w „Skąpcu”, Króla Edypa, dra Franka Bryanta w „Edukacji Rity”). Niezapominany satyryk, związany z Kabaretem Pod Egidą, i piosenkarz – jego „Franek Kimono” uznawany jest za prekursora polskiego rapu. Jest także cienionym aktorem dubbingowym, udzielającym głosu postaciom z gier komputerowych czy kreskówek, jak choćby Diego, tygrysowi szablozębnemu z serii "Epoka lodowcowa".

Laureat ponad 20 nagród filmowych (m.in.: Złotej Kaczki, Złotego Mikrofonu, Feliksa Warszawskiego, Superwiktora).

Piotr Fronczewski powiedział kiedyś, że zawód, który uprawia, wymaga, by być elastycznym i spróbować wielu „ról” – również radia i estrady. Przez jego liczne dokonania na wielu polach artystycznych nazywany jest prawdziwym multiinstrumentalistą. W środowisku aktorów krąży powiedzenie, że „Fronczewski może zagrać wszystko – od Hamleta po odkurzacz”.
Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash