24 marca, godz. 20.30 – Aula
NAJDROŻSZY
Teatr Współczesny - Warszawa


Tekst: Francis Veber
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada: Andrzej Zieliński, Dariusz Dobkowski, Sławomir Orzechowski, Weronika Nockowska, Joanna Jeżewska, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Kowalewski
bilety: 50 zł, 45 zł

 

Lekka komedia, zwana też "komedią bulwarową", to typowa specjalność Francuzów, a jej najlepszym współczesnym twórcą jest niewątpliwie Francis Veber - dramaturg, scenarzysta i producent filmowy. Jego ulubionym bohaterem jest François Pignon - niezaradny życiowo przeciętniak, pechowiec, który pojawia się również w "Najdroższym". Pignon, choć prawnik z wykształcenia, nie ma perspektyw na świetlaną przyszłość. Żona odeszła z innym mężczyzną, on sam jest biedny jak mysz kościelna, a na dodatek pracuje jako dozorca w domu milionera, który jednocześnie jest... jego ojcem chrzestnym. Wydaje się, że gorzej już być nie może. A jednak. I to, paradoksalnie, wszystko przez nagły nadmiar pieniędzy. Okazuje się bowiem, że nawet urojony czy wyimaginowany majątek staje się ciężarem, nie tylko ze względu na spokój sumienia, ale nade wszystko z uwagi na bezwzględne i wyrafinowane zakusy innych osób.

Andrzej Zieliński jako uosobienie stu nieszczęść budzi żywiołową sympatię, Sławomir Orzechowski wcielający się we wrednego inspektora równie gwałtowną niechęć, a Krzysztof Kowalewski - Jonville, właściciel luksusowego apartamentu, którego dozorcą jest nasz nieudacznik, nieodparcie śmieszy, nie tylko w przezabawnej etiudzie - daremnej próbie wykorzystania ponowoczesnego krzesła zgodnie z przeznaczeniem tego sprzętu, choć usiąść na nim nie sposób. Veber bowiem bezlitośnie kpi również ze snobów i podejrzanych dzieł sztuki, z poczuciem humoru wkomponowanych w scenografię przez Marcina Stajewskiego.
Tomasz Miłkowski, "Przegląd"

 


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash