7 marca, godz. 19.00 – Aula
CO WIDZIAŁ KAMERDYNER?
Teatr Polski - Bielsko-Biała


Tekst: Joe Orton
Przekład: Gustaw Gottesman
Adaptacja i reżyseria: Andrzej Zaorski
Obsada: Grzegorz Sikora, Zofia Schwinke, Brygida Turowska, Michał Czaderna, Kazimierz Czapla, Tomasz Lorek
bilety: 40 zł, 35 zł

 

Szalona, niesamowicie zabawna intryga, błyskotliwe dialogi, niebywałe zwroty akcji i wszechobecny absurd to cechy charakterystyczne farsy „Co widział kamerdyner?”. Sztukę brytyjskiego autora, Joe Ortona, reżyseruje Andrzej Zaorski - legendarna postać kabaretu i telewizji. Akcja spektaklu rozgrywa się w domu wariatów, gdzie najbardziej szalony jest kierownik placówki. Historia rozpoczyna się w momencie, gdy dr Prentice, psychoanalityk, przeprowadza rozmowę wstępną ze swoją przyszłą sekretarką i każe się jej rozebrać, by zbadać jej kwalifikacje zawodowe. Lawina wydarzeń, nieszczęśliwych przypadków i zbiegów okoliczności prowadzi do zaskakującego finału. Bohaterowie tracą zdrowy rozsądek, a czasem nawet... własne ubranie. Angielski humor, niebywałe tempo, ciągłe przebieranki i doborowa obsada – wszystko to gwarantuje doskonałą zabawę.

Joe Orton (1933-1967) uważany jest za prekursora rodzaju humoru, który dzisiaj przypisujemy grupie Monty Pythona. Krótka, obfita w sukcesy i przerwana przez śmierć burzliwa kariera Ortona mocno zapisała się w pamięci Brytyjczyków. Szokował, oburzał i niezwykle śmieszył widzów czarnymi komediami, aż doczekał się swego rodzaju pomnika. Słowem „ortonizm” określa się dzieła lub sytuacje o podobnym stężeniu okropności, cynizmu i humoru.

Piętrzące się w nieprawdopodobnym tempie sytuacje komiczne wymagają od całego zespołu dużej sprawności technicznej, co w bielskim spektaklu się udaje. Przedstawienie ma dobry rytm i energię, a aktorzy na ogół odnajdują się w farsowej poetyce.
Aneta Głowacka, teatralny.pl

 


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash