10 marca, godz. 20.30 – Aula
BABA CHANEL
Teatr im. Stefana Jaracza - Łódź


Tekst: Nikołaj Kolada
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Nikołaj Kolada
Obsada: Barbara Marszałek, Milena Lisiecka,Zofia Uzelac, Bogusława Pawelec, Dorota Kiełkowicz, Ewa Audykowska-Wiśniewska, Mariusz Ostrowski
bilety: 50 zł, 45 zł

Kolada to wybitny dramaturg rosyjski, który lubi przyglądać się ludziom wykluczonym, innym, zepchniętym na margines społeczny. Tym razem bierze na warsztat trudny w dzisiejszym świecie temat, jakim jest starość. Bohaterkami są energiczne emerytki i rencistki, należące do chóru działającego przy... Domu Kultury Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Głuchoniemych. Poznajemy je w chwili, kiedy zespół "Olśnienie" świętuje jubileusz 10 - lecia. Średnia wieku pań wynosi ponad osiemdziesiąt lat, ale one ani myślą zejść ze sceny. Problem pojawia się, gdy kierownik chóru przyprowadza im nową solistkę. Artystki wszczynają bunt, no bo jak tu się nie zbuntować, skoro chce się je wymienić na lepszy, "młodszy" model?! Warto bowiem wiedzieć, że Roza Nikołajewna dopiero przeszła na emeryturę...
"Baba Chanel" to słodko-gorzka opowieść o współczesności, w której panujący kult młodości przysłania prawo do szczęścia i realizacji marzeń starszym osobom. Wyróżnić należy wspaniałą grę aktorską, która nadaje charakter tej sztuce. Aktorki genialnie wcielają się w role, a ich przerysowane, często karykaturalnie ukazane postacie bawią, sprytnie przemycając treści przemijania.

Komediowe ujęcie lęku przed przemijaniem jest dowcipne i smutne zarazem. Kolada bawi się formą i konwencją, by ukryć łzy.
Michał Lenarciński, www.lenarcinski.blogspot.com

Trzeba mieć w zespole teatru tak doskonałe aktorki jak wybrane przez znakomitego reżysera rosyjskiego Nikołaja Koladę. To dla nich warto było wystawić tę arcyciekawą, porywającą tragikomedię.
Bohdan Gadomski, Tygodnik Angora


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash